SEMINÁŘ ZDARMA: MODERNIZACE INFRASTRUKTURY ZÁKLADNÍCH A STŘEDNÍCH ŠKOL – DOTAČNÍ PŘÍLEŽITOSTI 2017/2018

Stáhněte si vyhlášku o stanovení rozsahu dokumentace pro stavební výběrka

Dokumentace ke stažení ZDE.

Nový zákon o zadávání veřejných zakázek ke stažení

Nový zákon o veřejných zakázkách najdete ZDE.

Významné změny nového ZVZ

Dne 1. Října nabývá účinnosti zákon č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek. Jedná se o nejvýznamnější posun v oblasti veřejných zakázek za uplynulou dekádu.
Nebudeme zde detailně psát o stokrát propíraných přínosech nebo naopak hrozbách, které s sebou nový zákon přináší. Myšlenka dobrá, tak snad bude vše fungovat i v praxi a zvýší se flexibilita celého zadávacího procesu, ubude byrokratických překážek a zapojí se více malé a střední podniky. Důležitý je posun od nejnižší nabídkové ceny směrem ke kvalitě.
Nově se zadavatel může rozhodnout, zda posoudí splnění kvalifikačních podmínek účasti pouze u dodavatele, který v zadávacím řízení zvítězí. Otevřenému řízení a podlimitům to značně uleví. Z druhé strany dodavatelé budou moci v nabídce nahradit doklady čestným prohlášením, jenž může mít i formu jednotného evropského osvědčení pro veřejné zakázky. Osvědčení získá dodavatel v systému e-Certis. Doklady bude mít povinnost předložit teprve vybraný dodavatel před uzavřením smlouvy.
Zadavatel s dodavatelem spolu také mohou ve větší míře jednat a zadavatel tak může získat vhodnější řešení, docílit lepších podmínek vítězné nabídky a ve výsledku i předejit opakování zadávacího řízení.

Nyní může zadavatel jako hodnotící kritérium zvolit buď ekonomickou výhodnost nabídky nebo nabídkovou cenu. Ve většině případů volí kritérium nabídkové ceny - nenese s sebou tolik rizik z hlediska napadení zadávacího řízení neúspěšnými dodavateli a je formálně jednodušší. Bohužel pak dochází všude k vícepracím. Nově bude zadavatel povinen nabídky hodnotit pouze podle jejich ekonomické výhodnosti. Její součástí je i nejnižší cena a může být jediným kritériem tedy i nadále. I když se nový zákon více orientuje na kvalitu a potřeby zadavatele - zohlední třeba životní cyklus předmětu VZ, provozní nebo servisní náklady - je otázka, nakolik půjde o reálný posun k lepšímu.

Dotace na zlepšení infrastruktury základních škol

MMR vyhlásilo koncem srpna výzvy číslo 46 a 47 „Infrastruktura základních škol". Výzvy se liší pouze územím realizace projektu, kdy výzva 46 je určena pro oblasti, na jejichž území se nenachází sociálně vyloučená lokalita, výzva 47 pak přesně naopak. Na obě výzvy vyčlenilo MMR zhruba 2.2 miliardy korun. Dotace podpoří zejména stavby a stavební práce spojené s výstavbou a modernizací infrastruktury základních škol ve vazbě na cizí jazyky, přírodní vědy, technické a řemeslné obory, práce s digitálními technologiemi a také nákup potřebného vybavení s vazbou na uvedené klíčové kompetence. Z dotace je možné hradit také konektivitu školy a bezbariérovost školy. Žádosti se podávají již v novém informačních systému MS2014+, přičemž aktivity musí odpovídat strategii místního akčního plánu. Školy, jejichž projekty nejsou zahrnuté v místním akčním plánu, o dotaci žádat bohužel nemohou. ZŠ mohou žádat o dotaci ve výši minimálně 1 a maximálně 99 mil. Kč. Žádosti je nutné podat prostřednictvím IS KP14+ do 14.2.2017.

Nový zákon o zadávání veřejných zakázek prošel prvním čtením

Smyslem má být zejména kultivace a zjednodušení zadávání zakázek s ohledem na starosty obcí, snížení administrativní zátěže a především zadavatel dostane k dispozici celou řadu kritérií, podle kterých bude moci rozhodovat o kvalitě a nikoli jen o nejnižší nabídkové ceně. Nový zákon vcelku vítáme, i když s výhradami a velkými otazníky - například kvalita jako rozhodovací kritérium určitě pomůže veřejným zadavatelům eliminovat nekvalitní dodavatele. Tak uvidíme, jak to nakonec s celým novým zákonem dopadne a kdy se jej skutečně dočkáme.

ZMĚNY V ZÁKLADNÍ KVALIFIKACI DODAVATELE

V zákoně o veřejných zakázkách se s účinností ode dne 1. 1. 2016 stanoví nový základní kvalifikační předpoklad dodavatele.
Podle nově vymezeného ustanovení v § 53 odst. 1 písm. l) zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů, splňuje v zadávacím řízení základní kvalifikační předpoklady dodavatel, vůči němuž nebyla v posledních 3 letech zavedena dočasná správa nebo v posledních 3 letech uplatněno opatření k řešení krize podle zákona upravujícího ozdravné postupy a řešení krize na finančním trhu. Dodavatel splnění tohoto předpokladu prokazuje předložením čestného prohlášení.

ZMĚNY VE FINANČNÍCH LIMITECH PRO ÚČELY ZÁKONA O VEŘEJNÝCH ZAKÁZKÁCH A KONCESNÍHO ZÁKONA

S účinností od 1. ledna 2016 se změní finanční limity pro účely zákona o veřejných zakázkách a koncesního zákona. Jedná se především o finanční limity, které určují nadlimitní veřejné zakázky.

NOVINKY ZÁKONA O ZADÁVÁNÍ VEŘEJNÝCH ZAKÁZEK I.

V rámci znění nového zákona o zadávání veřejných zakázek se zavádí nový postup umožňující zadavatelům doručené a otevřené nabídky nejdříve hodnotit a teprve poté posoudit.


V praxi by si tak zadavatel mohl ušetřit zdlouhavou administrativu při posuzování třeba i dvaceti nabídek, které dle hodnotících kritérií nemají šanci na úspěch. Detailní zkoumání tedy připadne pouze na jedinou nabídku. V případě, že ta nesplní některé ze zákonných či zadavatelem určených podmínek kvalifikace, zůstává zadavateli možnost vyžádat si doplnění či vysvětlení nabídky. Pokud ani přes tuto výzvu nedodá uchazeč chybějící dokumenty, měl by být ze soutěže vyloučen. Poté dojde ke zcela novému posouzení nabídky, která se dle hodnocení umístila jako druhá v pořadí.


Chystaná právní úprava přináší nově možnost zadavatele uzavřít smlouvu s uchazečem, který se umístil na čtvrtém a dalším místě v pořadí. Samozřejmě pokud jsou k tomu relevantní důvody.


Takovým důvodem je neposkytnutí součinnosti, tedy např. nedoložení požadovaných dokladů před podpisem smlouvy. S přijetím nového zákona o zadávání veřejných zakázek budou tyto důvody obdobné, avšak dodavatel bude nyní za takové pochybení vyloučen. V současnosti je zadavatel oprávněn uzavřít smlouvu s prvními třemi dodavateli. Jelikož možnost uzavřít smlouvu s uchazečem na čtvrtém a dalším místě nyní nemá, řízení musí být v případě, že nastane výše uvedený případ, zrušeno. V praxi tato situace nenastává často, ovšem u komplikovanějších veřejných zakázek, kdy dodavatelé čekají na výsledek výběru několik měsíců, nastat může.

NOVÝ "ZVZ" UVEŘEJNĚN VE SBÍRCE ZÁKONŮ

Zákon č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, je již publikován ve Sbírce zákonů. Účinnosti nabývá 1. října 2016. Pro starosty a menší zadavatele to znamená sice širší možnosti při vypisování výběrových řízení, na druhou stranu jim přináší také více odpovědnosti. Bohužel nemůžeme jen slepě papouškovat výhody, které podle MMR nový zákon přináší a které ministerstvo šíří skrze své public relations, raději počkáme na ověření jednotlivých novinek v praxi.

UJIŠTĚNÍ IROP OHLEDNĚ POSTUPU PO PŘIJETÍ NOVÉHO "ZVZ"

Pokud žadatelé a příjemci IROP budou postupovat do účinnosti zákona 134/2016 Sb. při zadávání nadlimitních a podlimitních zakázek v souladu s platným zákonem č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů, bude tento postup v souladu s pravidly IROP a výdaje vzešlé z těchto řízení budou moci být považovány za způsobilé. Pro zakázky zadávané mimo režim zákona 137/2006 Sb. jsou nadále platná pravidla IROP, zejména kapitola 5 Obecných pravidel pro žadatele a příjemce.

DOTACE MZE NA OBECNÍ RYBNÍKY

Cílem programu "Podpora opatření na drobných vodních tocích a malých vodních nádržích" je výrazné zlepšení technického stavu drobných vodních toků a malých vodních nádrží, které podpoří odtokový režim krajiny, posílí retenci vody v krajině a zvětší bezpečnost při zvýšených průtocích. Jestli tedy máte v obci nerybochovný rybník, jehož technický stav je již za zenitem nebo je plný bahna, můžete žádat až o 80 % způsobilých nákladů projektu. Žádosti se podávají do 29.4.2016.

DOTACE NA MATEŘSKÉ ŠKOLY

MMR vyhlásilo výzvy 14 a 15 IROP na mateřské školy. Výzva je určena pro zařízení péče o děti do 3 let, dětské skupiny, školy a školská zařízení v oblasti předškolního vzdělávání. Podporované aktivity jsou stavby a stavební práce spojené s výstavbou nové infrastruktury vč. inženýrských sítí, stavební úpravy stávající infrastruktury (včetně zabezpečení bezbariérovosti), nákup budov, pořízení vybavení budov a učeben, pořízení kompenzačních pomůcek. Podpora může být poskytnuta na zvýšení kapacity těchto zařízení: mateřské školy, dětské skupiny, služby péče o děti, spolky zajišťující péči o děti do 3 let a předškolní vzdělávání dětí (např. lesní školky, mateřská centra, předškolní kluby). Žádosti lze podávat do 22. dubna 2016.

PŘESHRANIČNÍ SPOLUPRÁCE ČR A RAKOUSKA

Od 7.1.2016 lze podávat žádosti o dotaci v programu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Rakouskem. Program podporuje široké spektrum projektů, podmínkou je jen přeshraniční dopad na společné území.

DOTACE NA ZAKOUPENÍ TECHNIKY PRO INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM

Běží další výzva v IROPu - tentokrát na nákup techniky pro integrovaný záchranný systém. Výzva je určena pro území, která se potýkají s klimatickými problémy. Výzva se týká i dobrovolných hasičských sborů!!! Je zaměřena na podporu pořízení specializované techniky a věcných prostředků pro odstraňování důsledků nadprůměrných sněhových srážek a masivních námraz, výkon činností spojených s orkány a větrnými smrštěmi, výkon činností spojených s extrémním suchem a výkon činností v souvislosti s haváriemi spojenými s únikem nebezpečných látek. Oprávněnými žadateli v této výzvě jsou Ministerstvo vnitra – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, Hasičské záchranné sbory krajů, Záchranný útvar HZS ČR, obce, které zřizují jednotky požární ochrany – jednotky sboru dobrovolných hasičů kategorie II a III, MV - Policejní prezidium ČR, krajská ředitelství Policie ČR, kraje (kromě hl. m. Prahy) jako zřizovatelé zdravotnické záchranné služby krajů a státní organizace, které zřizují jednotku hasičského záchranného sboru podniku s územní působností. Žádat lze v průběhu celého roku až do 20. prosince 2017.

PROGRAM PODPORY ČESKO-SLOVENSKÉHO PŘÍHRANIČÍ

Na aktivity týkající se ochrany životního prostředí, společného vzdělávání nebo spolupráce mezi občany a institucemi lze nyní žádat o dotaci v rámci programu INTERREG Slovenská republika - Česká republika. Žádat lze do 25.7.2016 resp. 31.8.2016.

DRUHÁ VÝZVA MMR NA PODPORU MÍSTNÍCH AKČNÍCH SKUPIN

Místní akční skupiny mohou zpracovávat integrovanou strategii širšího zaměření, financovatelnou z více programů Evropských strukturálních a investičních fondů nebo z jiných zdrojů. Výzva č. 2 je určena místním akčním skupinám, které nepodaly žádost v první výzvě, a též MAS, kterým nebyla žádost v rámci první výzvy schválena. Podmínkou pro podání žádosti o podporu strategie Komunitně vedeného místního rozvoje je získání Osvědčení o Standardizaci MAS. Proces standardizace MAS zajišťovaný Ministerstvem zemědělství probíhal v období od 24. listopadu 2014 do 31. ledna 2016. Osvědčení obdrželo všech 180 MAS, které o standardizaci požádaly. V rámci první výzvy, který byla vyhlášena na období 1. 8. 2015 – 31. 3. 2016 podalo žádost o podporu 165 MAS z celkového počtu 180 MAS, které získaly osvědčení o Standardizaci MAS.

MŠ A ZŠ ŠABLONY - INKLUZE - VÝZVA 022/023 IROP

Hurá, konečně jsme se dočkali inkluzivních šablon pro ZŠ a MŠ! Po dlouhém čekání MŠMT v těchto dnech vyhlašuje výzvy č. 022 a 023. Výzvy se liší v podstatě jen podle toho, zda žadatel působí v oblasti se sociálně vyloučenou lokalitou či nikoliv. Po již dříve zveřejněném avízu těchto výzev tak přichází upřesnění týkající se především finanční stránky jednotlivých šablon. Žádosti o dotaci je možné podávat až do konce roku 2017, takže není kam spěchat a vřele doporučujeme vše dobře promyslet. Žádosti se podávají v novém informačních systému MS2014+ a pro podání žádosti, respektive její budoucí úspěch, je třeba mít vyplněný a podaný dotazník MAP. Bez něj bude žádost automaticky vyřazena.

INFRASTRUKTURA STŘEDNÍCH A VYŠŠÍCH ODBORNÝCH ŠKOL

V rámci IROP lze nyní ve výzvách 32/33 žádat o investiční dotaci na infrastrukturu SŠ a VOŠ. Žádat je možné do 18.listopadu 2016. Obě výzvy jsou v podstatě totožné - jedna je určena pro školy, které leží v oblasti, ve které se nachází sociálně vyloučená lokalita, druhá výzva je určena pro ORP bez sociálně vyloučené lokality. Na obě výzvy má IROP vyčleněných zhruba 1,5 miliardy Kč. Dotace podpoří zejména stavby a stavební práce spojené s výstavbou a modernizací infrastruktury středních a vyšších odborných škol ve vazbě na cizí jazyky, přírodní, technické a řemeslné obory, práce s digitálními technologiemi a také nákup potřebného vybavení s vazbou na klíčové kompetence. Z dotace je možné hradit také konektivitu školy a bezbariérovost školy. Žádosti se podávají již v novém informačních systému MS2014+, přičemž aktivity musí odpovídat strategii krajského akčního plánu.

<